Obsah

Položky smluv

Zadávací formulář

Položku smlouvy lze zobrazit pouze buď nad konkrétní smlouvou, nebo po označení více nebo všech smluv (Ctrl+A) volbou Doplňky / Smlouva / Zobrazit položky F11.

Položky smluv určují (stručně řečeno) kdy, kde, co a za kolik se prodává. Obsahují i spoustu dalších atributů, většina z nich se vyplňuje na Poskytované službě či na Objektu a výběrem těchto položek se atributy do položky smlouvy přenášejí (středisko, činnost, způsob výpočtu..).

Podle toho, jaká komodita se fakturuje, dají se zpřístupnit další záložky dialogového okna položky smlouvy (souvisí s nastavením řady smluv). Tyto záložky souvisí nejen se specifickými parametry, které s sebou různé komodity přinášejí, ale přímo souvisí se způsobem fakturace. Např. pro správné vyfakturování dodávky a distribuce elektřiny je na první záložce potřeba vyplnit pouze objekt a poskytovanou službu, zbytek se vyplňuje na záložce jiné.

Záložka 1-Položka
  • Datum platnosti od - povinný atribut. Určuje, od kdy položka smlouvy platí, resp. od kdy se fakturuje. Toto pole tedy přímo ovlivňuje fakturaci. Zejména je potřeba dbát na správnost vyplnění tohoto pole u poskytovaných služeb, které mají časovou měrnou jednotku a přepočítávají se na dny, např. stálý plat dodávky a distribuce elektřiny, srážkové vody atp. Při pořizování položky se automaticky vyplní hodnotou pole Datum platnosti od, které je na hlavičce smlouvy. Toto pole nemůže mít nižší hodnotu, než je Datum platnosti od celé smlouvy.
  • Datum platnosti do - povinný atribut. Určuje, do kdy položka smlouvy platí, resp. do kdy se fakturuje. Toto pole tedy přímo ovlivňuje fakturaci. Zejména je potřeba dbát na správnost vyplnění tohoto pole u poskytovaných služeb, které mají časovou měrnou jednotku a přepočítávají se na dny, např. stálý plat dodávky a distribuce elektřiny, srážkové vody atp. Při pořizování položky se automaticky vyplní hodnotou pole Datum platnosti do, které je na hlavičce smlouvy. Toto pole nemůže mít vyšší hodnotu, než je Datum platnosti do celé smlouvy.
  • Směr prodeje - určuje, zda je položka nákupní, či prodejní. Jde o informační atribut, který nemá žádný další vliv v systému.
  • Objekt (místo plnění) - povinný atribut. Jde o vazbu do číselníku Objektů. Přímo určuje, na kterém objektu, tedy kde se poskytovaná služba prodává (viz. následující bod). Ovlivňuje fakturaci v tom smyslu, že objekt zde vyplněný se zobrazí na faktuře jako odběrné místo. Adresa vyplněná u tohoto objektu se pak na faktuře zobrazí jako adresa odběrného místa.
  • Poskytovaná služba - povinný atribut. Jde o vazbu do číselníku poskytovaných služeb. Určuje poskytovanou službu, která se na daném objektu prodává (viz. předchozí bod). Ovlivňuje fakturaci v tom smyslu, že zde zvolená poskytovaná služba se objeví na faktuře včetně její měrné jednotky, DPH atp.
  • Počet bytů - v případě, že je stejné pole vyplněno i na objektu, přenáší se i sem. Souvisí s bytovým hospodářstvím, jinak kromě informační hodnoty nemá žádné další vazby.
  • Účet nákladů/výnosů - historická záležitost, která se nyní již nepoužívá.
  • Středisko účtování dokladů - vazba do číselníku středisek. Přímo ovlivňuje fakturaci v tom smyslu, že středisko zde vyplněné se propíše až na fakturu, resp. do položky faktury a lze na něj tedy účtovat. Středisko se vyplní samo po vybrání Objektu, pokud je toto na Objektu samém již předvyplněno. Zde na položce smlouvy jej lze ale změnit.
  • Činnost - zakázka - vazba do číselníku identifikátorů zakázek.
  • Zakázka - vazba do číselníku zakázek. Zakázka se přenáší na položku faktury vygenerované z této smlouvy.
  • Tisk na faktuře - zaškrtávátko určující, zda položka bude nebo nebude použita pro tisk na faktuře. Nemá implicitní vliv, zaškrtávátko se zohledňuje až po konzultaci s konzultantem.
  • Tisk na smlouvě - zaškrtávátko určující, zda položka bude nebo nebude použita pro tisk na smlouvě. Nemá implicitní vliv, zaškrtávátko se zohledňuje po konzultaci s konzultantem.
  • Tisk historických spotřeb - určuje, jakým způsobem se bude tisknout historická spotřeba k poskytované službě této položky: Netisknout: historické spotřeby se k této položce smlouvy nebudou vůbec tisknout. Spotřebu odběrného místa: znamená, že dohledávat a tisknout se budou historické spotřeby odběrného místa bez ohledu na to, na které smlouvě toto místo figuruje a figurovalo. Bude-li toto odběrné místo například součástí smlouvy fakturované jednou za rok a platné v letech 2021 a 2022 a následně je na toto odběrné místo uzavřena jiná smlouva s platností od r. 2023 a vyúčtovaná na konci roku 2023, budou se na této poslední faktuře tisknout historické spotřeby za roky 2021,2022 a 2023. Pouze spotřebu smlouvy: znamená, že dohledávat a tisknout se budou pouze historické spotřeby odběrného místa platné pro tuto smlouvu. Při analogii s použitím předchozího případu by se při stejné situaci na faktuře z r. 2023 tiskla pouze historická hodnota z r. 2023.
  • Zálohovat - je možné zvolit jednu ze tří voleb: nezálohovat, dle způsobu výpočtu + DPH, dle způsobu výpočtu. Volba určuje, jakým způsobem se bude s položkou smlouvy zacházet co se týče stanovování záloh k ní. Buďto se k ní žádná výše zálohy počítat nebude, nebo bude a pak se určuje, zda výše takové zálohy bude s DPH nebo bez. V naprosté většině případů se zálohuje s DPH. Přímo ovlivňuje výši měsíčních záloh v fakturačním kalendáři. Lze přednastavit na poskytované službě, která s sebou toto nastavení nese na položku smlouvy a následně změnit.
  • Vybírat i ceníky souvisejících položek - zaškrtnutím této možnosti budete moci vybrat k položce smlouvy i jiné ceníky (sazbové skupiny), než jen ty, které jsou umístěny nad právě vybranou poskytovanou službou.
  • Způsob výpočtu zálohy - jakým způsobem se na položku stanoví roční výše zálohy, viz. též Poskytované služby, na které lze toto pole přednastavit (lze následně změnit).
Příklad: Při nastavení tohoto pole na Ceník x plán prodeje měřidla se výše zálohy stanoví takto: Každá hodnota v plánu prodeje se vynásobí hodnotou ceníku záloh (viz. dále). Vynásobí se vždy ty hodnoty, které odpovídají období, na které se uzavírá tzv. cenový dodatek. Pokud je na hlavičce smlouvy vyplněno pole Výpočet výše záloh jako rovnoměrně a četnost záloh jako 12, bude výsledek vydělen dvanácti a výsledek = výše měsíční zálohy.
  • Rozložení zálohy ve fakturačním kalendáři - volba uplatňovaná v případě, když požadujeme, aby se záloha na tuto položku smlouvy rozložila v roce jinak, než je definováno na hlavičce smlouvy (pole Výpočet výše záloh). Zejména se uplatňuje v případě, kdy volba Výpočet výše záloh je na hlavičce smlouvy nastavena na Podle předpokládané fakturace. Ovlivňuje tedy výši záloh v jednotlivých měsících ve Fakturačním kalendáři.
  • Ceník záloh - vazba do sazbových skupin. Určuje, jaká sazba bude použita pro stanovení zálohy na položku, viz. příklad výše.
  • Procento zálohy - opět souvisí se stanovením výše zálohy na položku. Jednoduše řečeno pokud systém vypočítá nějakou hodnotu zálohy, následně jí ještě vynásobí procentem. Použijeme-li výše uvedený příklad, vezmeme jeho výsledek, což je měsíční výše zálohy a ta se vynásobí polem Procento zálohy děleno 100.
  • Křivka odběru - souvisí s křivkami odběrů, viz dále. Používá se pouze v případě, je-li na hlavičce smlouvy volba Výpočet výše záloh nastavena na hodnotu Podle křivky odběrů. Jde o přednastavenou definici, podle které se má výše zálohy na položku v roce rozložit v rámci konkrétní křivky odběru. Pole se vyplní samo, pokud je předvyplněno na poskytované službě (lze změnit).
  • Způsob výpočtu vyúčtování - souvisí s fakturací. Pole se vyplní samo, pokud je předvyplněno na poskytované službě (lze změnit).
  • Počet přepočtů do roka - historické pole, nyní již není používané.
  • Způsob výpočtu vyúčtování - V případě, že je zvolen Způsob výpočtu vyúčtování jako Pevná částka, zobrazí se pole s názvem Pevná cena vyúčtování. Vyplněná hodnota je následně fakturována. Používá se zejména pro poskytované služby s časovou měrnou jednotkou, např. měsíc, rok atp. Typickou službou fakturovanou pevnou částkou je např. nájemné. V případě, že je zvolen Způsob výpočtu vyúčtování jako Ceník x pevná hodnota, zobrazí se pole s názvem Pevná hodnota. Jinými slovy pole zůstává stejné, mění se jen jeho název. Používá se ve chvíli, kdy chceme fakturovat hodnotu, která vznikne vynásobením hodnoty z ceníku a hodnotu zapsanou právě do pole Pevná hodnota. Pole obsahuje další kombinace způsobu vyúčtování.
  • Sleva z ceníku 1 - údaj se zadává v procentech. V případě jeho vyplnění se sazba z vyplněného ceníku při aktualizaci fakturačních podkladů poníží o zadané procento.
  • Ceník běžného vyúčtování/výsledného vyúčtování - vazba do sazbových skupin. Objevuje se v závislosti na nastavení pole Četnost fakturace na hlavičce smlouvy. Při použití četnosti 1,2,3,4,6,12 se objeví nápis Ceník běžného vyúčtování, při použítí četnosti 2+1,3+1,4+1,6+1,12+1 se objeví nápis Ceník výsledného vyúčtování. Viz též Upozornění v sekci Řady Smluv.
  • Položku nezahrnovat do zúčtování - zaškrtávátko určuje, zda se má položka smlouvy zahrnout do zúčtovaní v případě, že se v rámci smlouvy zúčtovací faktury vystavují. Typicky se používá v případě, kdy se na smlouvě vyskytují položky teplo, elektřina, voda. Jelikož se zúčtovává pouze teplo, zaškrtne se toto pole pouze u položky související s teplem, u ostatních se ponechá nezaškrtnuté.
  • Ceník předběžného vyúčtování - vazba do sazbových skupin. Zobrazí se pouze v případě, je-li na hlavičce smlouvy v poli Četnost fakturace jedna z voleb 2+1, 3+1, 4+1, 6+1, 12+1. Používá se pro předběžné vyúčtování v roce.
  • Ceník dohadných podkladů - vazba do sazbových skupin. Používá se pro výpočet tzv. dohadných podkladů, tedy v případě, kdy se nefakturuje, ale uživatel by rád věděl, kolik by se bývalo fakturovalo, kdyby se bylo bývalo fakturovalo.
  • Sdružená faktura
    • neurčeno - vše se fakturuje společně na jedné faktuře.
    • sdruženě - položka musí být fakturována s jinou položkou (čeká se na všechny odečty klienta) k dané smlouvě.
    • za položku - položka nesmí být fakturována s jinými položkami (každé OM má svoji samostatnou fakturu, nikdy nedojde ke sdružení). Jako položka je jeden záznam (řádek) položky smlouvy.
    • za objekt - objekt nesmí být fakturován s jinými objekty (každé OM má svoji samostatnou fakturu, sdružení položek smluv jednoho objektu). Položky jednoho objektu budou na samostatné faktuře (na objektu "předávací stanice" jsou dvě položky "ÚT" + "TV").
    • za úč. středisko OT - objekt nesmí být fakturován s objektem s jiným účetním střediskem (každé účetní středisko má svoji samostatnou fakturu, sdružení objektů se stejným střediskem). Objekty (položky smlouvy) se stejným nákladovým střediskem budou na samostatné faktuře. 
    • aktuální - položka smí být fakturována s jinými položkami (vždy se fakturují aktuálně příchozí odečty daného klienta, pokud jich je více bude vystavena jeden dokument/faktura s danými OM), nečeká se na všechna OM.
Pokud je použit na položce/položkách smlouvy samostatný VS (Variabilní symbol) pro výběr záloh, je tato položka/položky vždy fakturována na jedné faktuře sdruženě dle VS na položce smlouvy.
Uplatňuje se pouze u variant: neurčeno, sdruženě, aktuální.
  • Stav položky smlouvy
  • Činnosti/akce při kterých s ekontroluje stav položky smlouvy:
    • založení položky smlouvy typu poplatek zakládá novou položku ve stavu ukončená,
    • generování fakturačních podkladů - filtr pouze na stav položky smlouvy: účinná/ukončená,
    • návrh zálohy - filtr na stavy položek: v přípravě/platná/účinná,
    • založení položky smlouvy z konceptu: zakládá stav položky v přípravě,
    • fakturační info - dohledání položek smluv - stav účinná/ukončená (fakturace distribuce v LDS; výroba = výkup),
    • report nevyfakturované spotřeby - stav platná/účinná/ukončená,
    • zpracování cenového dodatku ze změny (položky) smlouvy - stav platná/účinná,
    • kontrola po generování předpisů - stav účinná/ukončená,
    • stav předpisu ke smlouvě - stav účinná/ukončená,
    • přepis objektu - stav účinná/ukončená,
    • zápis návrhu výše záloh - stav přípravě/platná/účinná,
    • generování předpisů - stav účinná/ukončená,
    • výpovědi - stav přípravě/platná/účinná.

Záložka 3-Teplo
  • Vyplnění těchto polí má pouze informativní charakter a může ovlivňovat filtraci přehledu či tisk smluv.
Záložka 4-Elektřina I.

Následující parametry svou kombinací určují sazby distribučních položek elektřiny, viz. distribuční ceníky.

  • Úroveň napětí - volba mezi hodnotami NN - nízké napětí, VN - vysoké napětí, VVN - velmi vysoké napětí, ZVN - zvlášť vysoké napětí.
  • Měření na straně - volba, zda se měří na straně NN či VN.

Následující pole určují, které z distribučních služeb (a daň z elektřiny) se budou či nebudou fakturovat. Zahrnuty jsou jak distribuční služby NN, tak VN: Uplatnit cenu za rezerv. kapacitu, Uplatnit cenu za vícenáklady, Uplatnit cenu za činnost operátora trhu, Daň z ELE, Uplatňovat systémové služby dle písmene, Jednosložková cena za služby sítí, Uplatnit cenu za decentrální výrobu, Vlastní výroba, Uplatnit cenu za rezerv. příkon. Toto nastavení rovněž přímo souvisí s tzv. rozpadem služeb, viz. také poskytované služby. Poskytovaná služba, kterou zvolíme na první záložce, musí mít tzv. rozpad. To znamená, že jí budou podřízeny další služby, které co do názvů budou korespondovat právě s výše uvedenými poli. Nastavením jednotlivých polí se zapne nebo vypne fakturace příslušné služby.

Následující parametry ovlivňují cenu tzv. dodávkových služeb elektřiny:

  • Ceník pro tarif VT - vazba do sazbových skupin. Určuje cenu za dodávku elektřiny ve vysokém tarifu.
  • Ceník pro tarif NT - vazba do sazbových skupin. Určuje cenu za dodávku elektřiny v nízkém tarifu.
  • Ceník pro měsíční sazbu - vazba do sazbových skupin. Určuje cenu za stálý plat dodávky elektřiny.
  • Ceník NN - vazba do tabulky Ceníky NN.
Záložka 5-Elektřina II.

Tato záložka souvisí s fakturací KVET a OZE.

  • Předpokládané množství [MWh/rok] - předpokládané množství vyrobené elektřiny. Nemá žádný další vliv v systému.
  • Druh podpory KVET a OZE - výběr z možností OZE, KVET, KVET + OZE.
  • Zdroj KVET - výběr výkonu zdroje.
  • Druh ceny OZE - volba Výkupní cena nebo Zelený bonus.
  • Druh OZE - vazba do číselníku Obnovitelné zdroje pro výrobu elektřiny.

Zbývající informace (doplňující informace) jsou volná pole použitelná např. pro filtraci v přehledu a nemají žádný další vliv na fungování systému.

Záložka 6-Plyn

Tato záložka souvisí s fakturací plynu. Podobně jako u elektřiny tato pole ovlivňují ceny za distribuční služby.

  • Provozovatel plynu - vazba do číselníku Provozovatelé elektřiny a plynu. Určuje distributora.
  • Kategorie zákazníka - vazba do číselníku Kategorie konečného zákazníka. Určuje kategorii (maloodběratel, střední odběratel, velkoodběratel) a roční odběr.
  • Denní přidělená pevná kapacita - denní přidělená pevná kapacita v tis.m3.
  • Předpokládané množství [MWh/rok] - předpokládané odebrané množství plynu za rok.
  • Charakter odběru - volba mezi L, Z1, Z2.
  • Připojení k síti - volba mezi místní sítí a dálkovodem.
  • Ekologická daň - volba, zda se ekologická daň má nebo nemá fakturovat.

Ostatní pole souvisí s cenou za dodávkové služby plynu. Vždy záleží na konkrétní smlouvě, jak je postavena co všechno se fakturuje.

Záložka 7-Voda

Tato záložka souvisí s fakturací vodného, stočného a srážkových vod.

Pole v rámečku Vodné, stočné, srážkové vody:

  • Vodné - volby ne, ano - měřením, ano paušálem. Určuje, jakým způsobem bude fakturováno. V případě zvolení volby ano - paušálem se aktivuje rámeček vodné, stočné a v něm další pole související nastavením paušálů, viz dále.
  • Středisko vodné - vazba do číselníku středisek. Má přímou vazbu na fakturaci v tom smyslu, že pokud se vyplní, poskytovaná služba vodného bude mít na faktuře vyplněno právě toto středisko poté, co dojde k vygenerování faktury.
  • Ceník vodného - vazba do číselníku Sazbových skupin.
  • Stočné - volby ne, ano - měřením, ano paušálem. Určuje, jakým způsobem bude fakturováno. V případě zvolení volby ano - paušálem se aktivuje rámeček vodné, stočné a v něm další pole související nastavením paušálů, viz dále.
  • Středisko stočné - vazba do číselníku středisek. Má přímou vazbu na fakturaci v tom smyslu, že pokud se vyplní, poskytovaná služba stočného bude mít na faktuře vyplněno právě toto středisko poté, co dojde k vygenerování faktury.
  • Ceník stočného - stejné nastavení, jak u ceníku vodného, viz. výše.
  • Srážkové vody - volby ne, ano. Určuje, zda se fakturují srážkové vody či nikoliv. V případě zvolení volby ano se aktivuje rámeček Srážkové vody a v něm další pole související s nastavením srážkových vod.
  • Středisko srážkových vod - vazba do číselníku středisek. Má přímou vazbu na fakturaci v tom smyslu, že pokud se vyplní, poskytovaná služba srážkových vod bude mít na faktuře vyplněno právě toto středisko poté, co dojde k vygenerování faktury.

Veškerá pole v rámečku Parametry měřícího místa mají pouze informativní charakter.

Pole v rámečku Vodné, stočné se vyplňují kvůli stanovení roční spotřeby vody:

  • Účel vodného - informativní pole nemající vliv na fakturaci.
  • Původ stočného - informativní pole nemající vliv na fakturaci.
  • Zdroj stočného - informativní pole nemající vliv na fakturaci. Možno vybrat ze dvou hodnot: vodovod, vlastní zdroj.
  • Druh potřeby vody 1 - vazba do číselníku Druhy potřeby vody. Jde o číselník vycházející z legislativy a jsou v něm obsažena směrná čísla roční spotřeby vody. Přímo ovlivňuje fakturaci, neboť spolu s dalšími poli stanovuje spotřebu vody v m3, která násobena ceníkem dává fakturovanou hodnotu.
  • Využití 1 - číslo udávané v procentech. Do dalšího zpracování jde zde uvedená procentuální část směrného čísla zvoleného v předchozím bodu.
  • Počet Osob 1 - absolutní číslo. Násobí se jím výsledek předchozího.
  • Odůvodnění 1 - prostý text nemající vliv na fakturaci.
  • Druh potřeby vody 2 - vazba do číselníku Druhy potřeby vody. Jde o číselník vycházející z legislativy a jsou v něm obsažena směrná čísla roční spotřeby vody. Přímo ovlivňuje fakturaci, neboť spolu s dalšími poli stanovuje spotřebu vody v m3, která násobena ceníkem dává fakturovanou hodnotu.
  • Využití 2 - číslo udávané v procentech. Do dalšího zpracování jde zde uvedená procentuální část směrného čísla zvoleného v předchozím bodu.
  • Počet Osob 2 - absolutní číslo. Násobí se jím výsledek předchozího.
  • Odůvodnění 2 - prostý text nemající vliv na fakturaci.
  • Potřeba vody na rok - je součtem výsledků potřeby vody 1 a potřeby vody 2.

Příklad:

  • Druh potřeby vody 1002.2 na jednoho obyvatele bytu bez tekoucí teplé vody (teplé vody na kohoutku) za rok = 25
  • Využití 1 : 90%
  • Počet osob 12
  • Druh potřeby vody 2003 na jednoho obyvatele bytu s tekoucí teplou vodou (teplá voda na kouhoutku) za rok = 35
  • Využití 2 : 100%
  • Počet osob 21
  • Potřeba vody za rok = (25*(90/100)*2) + (35*(100/100)*1) = 45 + 35 = 80 - tento součet je rovněž jako kontrolní v dialogovém okně vidět.

Pole v rámečku srážkové vody:

  • Plocha druh A - Zadává se plocha střechy druhu A v m2. Přímo ovlivňuje fakturaci.
  • Plocha druh B - Zadává se plocha střechy druhu B v m2. Přímo ovlivňuje fakturaci.
  • Plocha druh C - Zadává se plocha střechy druhu C v m2. Přímo ovlivňuje fakturaci.
  • Úhrn srážek - úhrn srážek na lokalitu. Je nutné vyplnit u střediska srážkových vod.
  • Redukovaná plocha - výsledek předchozích výpočtů bez započítání úhrnu srážek.
  • Součet srážkových vody - výsledek předchozích výpočtů včetně započítání srážkových vod.

Příklad:

  • Plocha druh A45
  • Plocha druh B35
  • Plocha Druh C15
  • Úhrn srážek : 0,61
  • Redukovaná plocha : 45*0,9 + 35*0,4 + 15*0,05 = 40,5 + 14 + 0,75 = 55,25
  • Součet srážkových vod55,25 * 0,61 = 33,7025
Upozornění: Pro korektní zadání srážkových vod musí být ke středisku srážkových vod zadán úhrn srážek. Tato akce se provádí v číselníku středisek nad příslušným střediskem v místním menu volbou Nastavení - Nastavení střediska pro energo, nebo klávesovou zkratkou F11.
Záložka 9-Doplňkové informace

Tato záložka slouží k nastavení definic grafů pro tisk na faktuře.

Měřidla položky smlouvy

Měřidla položky smlouvy je přehled, ve kterém dochází k propojení měřidel s položkou smlouvy. Určuje se, od kdy které měřidlo položku smlouvy měří. Měřidla se zde dají sčítat, odčítat, případně násobit různými koeficienty, např. kvůli rozdělení náměru jednoho měřidla mezi více fakturovaných subjektů. Nejde o zásah do fyzické podoby měřidla nebo o jeho výměnu, to vše je řešeno v soudečku Energo – měření. V tomto přehledu jde skutečně čistě jen o to říci dané položce smlouvy, odkud si má brát spotřeby pro to, aby byla správně vyfakturována. Měřidla položky smlouvy lze zobrazit volbou F11 nad položkou smlouvy.

  • Objekt - needitovatelné pole. Objekt je již předvyplněn podle toho, jaký objekt je zvolen na položce smlouvy, nad kterou jsou měřidla položky smlouvy zobrazena.
  • Datum platnosti od - určuje, od kdy měřidlo měří danou položku smlouvy. Toto datum nesmí být nižší, než je Datum platnosti od položky smlouvy.
  • Datum platnosti do - určuje, do kdy měřidlo měří danou položku smlouvy. Toto datum nesmí být vyšší, než je Datum platnosti do položky smlouvy.
  • Měřící místo - vazba do číselníku měřících míst. Zobrazí se pouze ta měřící místa, která jsou navázána k předvyplněnému objektu. Určuje měřící místo, na kterém je osazen požadovaný měřák.
  • Číslo dimenze - vazba do číselníku Dimenzí. Zobrazí se pouze ty dimenze, které souvisí s měřícím místem vyplněným v předchozím kroku. Určuje konkrétní dimenzi měřidla, jejíž hodnoty spotřeby mají na položku padat.
  • Počáteční stav - historické pole, nyní se již nepoužívá.
  • Konečný stav - historické pole, které se již nepoužívá.
  • Násobitel - tímto číslem je násobena spotřeba naměřená na dimenzi vybrané v předchozím kroku.
  • Tisk na fakturu - volba Podrobně: vytiskne veškeré měření, tedy jak to související s právě vyplňovaným formulářem, tak i veškeré ostatní související měření, které je např. zdrojem pro výpočet. Volba Jen přímé měření: vytiskne se pouze měření související s právě vyplňovaným formulářem. žádná jiná měření, např. ta sloužící jako zdroj pro výpočet hodnot, se nevytisknou. Volba Jen spotřeba přímého měření: stejné, jako předchozí volba, ovšem bude vynechán i počáteční a konečný stav měřidla a tisknout se bude skutečně jen spotřeba. Volba Bez měření: dané měřidlo se na faktuře nebude tisknout vůbec.
Tip: Jak už název napovídá, přehled nese název Měřidla položky smlouvy a jde tedy o množné číslo. To znamená, že jedna položka může být měřena více měřidly, a to nejen v různý čas, ale i ve stejný. V takovém případě se naměřené hodnoty na měřidlech do položky sčítají. Pokud by nastala situace, kdy by bylo nutno měřidla od sebe naopak odečíst, stačí jednomu z nich změnit pole Násobitel na hodnotu -1. V případě, kdy existuje jedno měřidlo a jeho spotřeba se rozpočítává na nájemníky dle určitého koeficientu, stačí tento koeficient opět vyplnit do pole Násobitel. Fyzicky postačí pouze jedno měřidlo a navázáno může být na více položkách smluv současně.
Upozornění: V případě elektřiny a plynu nemusí jít při pořízení více měřidel k položce smlouvy o jejich sčítání. Dobře je to vidět na příkladu, kdy je elektřina NN fakturována dvoutarifně. V takovém případě se k položce smlouvy připojí dimenze VT tarifu a dimenze NT tarifu. Systém ale sám rozpozná, kdy má hodnoty těchto měření sčítat (v případě fakturace daně, zúčtování činnosti operátora trhu..) a kdy ne (dodávka elektřiny ve VT, dodávka elektřiny v NT..). Rozpoznání je dáno sloupcem Typ ELE v tabulce Typ dimenze, což je záležitost nastavovaná dodavatelem systému.

Plán prodeje

Agenda plán prodeje slouží, jak už název napovídá, k naplánování přibližných spotřeb na položce smlouvy na další období. Tedy na období, ve kterém ještě neexistuje skutečné měření. Plán prodeje lze zadat buď ručně, nebo jej lze sestavit ze skutečně naměřených hodnot minulých období pomocí zabudované funkce. Takové hodnoty pak lze uživatelsky upravit pomocí korekcí.

Upozornění: Plán prodeje vyvolaný nad položkou smlouvy (tento případ) se vztahuje k měřidlu. Možnost zadat plán prodeje existuje ještě přímo nad objekty, kde se ale zadává přímo ke konkrétnímu objektu a nelze tak zadat k jednomu objektu více plánů prodeje.

Jak již bylo uvedeno, plán prodeje lze pořídit dvěma způsoby. Jedním z nich je vytvořit plán prodeje na základě již existujících hodnot v systému. To lze provést nad položkou smlouvy volbou Doplňky / Měření / Sestavit plán prodeje. V následujícím dialogovém okně je potřeba vyplnit:

  • Plánovat na rok - výběr z číselníku období. Určuje, na jaký rok chcete plán prodeje vytvořit.
  • Vyjít z roku - výběr z číselníku období. Určuje, z jakého roku chcete použít hodnoty pro vytvoření plánu prodeje.
  • Zdroj hodnot - vybírá se, odkud se mají hodnoty vzít. Možnosti jsou: naměřené - vychází z hodnot naměřených na měřidlech připojených k položce smlouvy, přepočtené - vychází z přepočtených hodnot v soudečku Energo - měření vztažených k měřidlům této položky smlouvy, plánované - vychází z plánu prodeje, fakturační podklady - vychází z podkladů pro fakturaci pro tuto položku smlouvy, dohadné podklady - vychází z dohadných podkladů pro tuto položku smlouvy, plánovaná spotřeba GJ z položkysmluvní odběr GJ z položkyelektřina předpokládané množství z položky.
Upozornění: Pokud zvolíte jako zdroj hodnot položku naměřené, sestaví se plán prodeje ke každému měřidlu připojenému k položce smlouvy.

Dalším způsobem je pořídit plánované hodnoty ručně. To lze provést nad položkou smlouvy volbou Doplňky / Měření / Měření - plán prodeje hromadně. V přehledu Plán prodeje pak lze volbou Nový pořídit plán prodeje, případně volbou Oprava editovat již existující plán prodeje (například vygenerovaný předchozím způsobem):

  • Období - výběr z měsíčních období (plánuje se po měsících).
  • Měřící místo a dimenze položky smlouvy - výběr z měřících míst připojených k položce smlouvy a souvisejících dimenzí.
  • Uplatnit korekci - zaškrtávátko. Pokud je zaškrtnuto, násobí se hodnota v poli Výchozí hodnota hodnotu v poli Korekce. Tato pole se předtím ještě aktivují spolu s polem Důvod korekce.
  • Výchozí hodnota - výchozí hodnota před korekcí. Aktivuje se zaškrtávátkem Uplatnit korekci.
  • Korekce - hodnota, kterou se násobí výchozí hodnota.
  • Důvod korekce - textové pole pro odůvodnění.
  • Plánovaná hodnota - je-li zaškrtávátko uplatnit korekci neaktivní, vyplňuje se plánovaná hodnota přímo do tohoto pole. Je-li zaškrtávátko uplatnit korekci aktivní, není pole přístupno pro editaci a výsledek je do něj spočten.

Plán prodeje se používá zejména ke stanovování výše zálohy na položku smlouvy a také pro předběžné kalkulace.

Odběrový diagram

Odběrový diagram najdeme nad položkou smlouvy Doplňky / Odběrový diagram / Odběrový diagram souvisí s prodejem elektřiny a vyplňuje se v něm Rezervovaná kapacita měsíčníRezervovaná kapacita roční a Smluvené množství. Zdrojem dat může být buď ruční zadání, nebo DUF (OTE).

Marže

V úlohách Doplňky / Marže se dá nastavit marže pro službu na položce smlouvy v závislosti na přijatých fakturách nebo ručním nastavením ceny (JC).

Pomohl Vám tento článek?

Poskytované služby

Období zpracování

Kontakt